Podróż z dziećmi – jak odpowiednio się przygotować ?

Podróż z dziećmi – jak odpowiednio się przygotować ?

Rodzinne wyjazdy powinny być frajdą zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Z jednej strony trzeba więc zapewnić maluchom rozrywkę, z drugiej zwracać szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Przecież rodzice mogą być zadowoleni tylko wtedy, gdy będą spokojni o swoje pociechy.

Wyjeżdżamy coraz dalej, ale jednocześnie zaczęliśmy odkrywać także lokalne ciekawostki. Jedni wolą wczasy zorganizowane przez biuro podróży, inni decydują się na spontaniczne wyjazdy bez dokładnego planowania. Zmieniło się też podejście do podróżowania z dziećmi. Coraz więcej osób decyduje się nawet na dalekie, nieraz egzotyczne wojaże i zabiera ze sobą nawet małe dzieci. Już mało kto zostawia swoje maluchy u babci z obawy, że podczas wyjazdu zachorują albo źle zniosą drogę. Oczywiście, takich wypadków nie da się wykluczyć, ale nowoczesne rozwiązania i dobre przygotowanie pozwalają się przed tym zabezpieczyć. Poza tym nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, czasem wystarczy kilkudniowy wypad za miasto, by wywołać radość pociech. Przyda się przy tym tylko trochę odwagi i dużo zdrowego rozsądku, a wspomnienia ze szczęśliwych rodzinnych wakacji dzieci zachowują potem na całe życie.

Red colored toy plane. Little boy is playing on the summer field
Zaplanuj bezpieczny wylot dla swojego dziecka

Przygotowania do podróży z dzieckiem

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na inny kontynent czy zaledwie nad najbliższe jezioro, koniecznością jest dobra organizacja i odpowiednio spakowany bagaż. Pamiętajmy, że dzieci potrzebują znacznie więcej rzeczy niż dorośli – zabawki, bez których mogą się nudzić, dodatkowe ubrania w razie przemoczenia, spocenia czy nawet zniszczenia w trakcie zabawy, a dla mniejszych dzieci także pieluchy i inne przybory higieniczne. Nie wolno zapomnieć o apteczce, w której znajdą się nie tylko środki opatrunkowe na ewentualne skaleczenia, ale także leki przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe, krople do nosa, krople żołądkowe, balsam lub olejek do opalania z wysokim filtrem UV , środki na chorobę lokomocyjną i preparat odstraszający owady. Jeśli zamierzamy wyruszyć w podróż z małym dzieckiem, warto wcześniej udać się do lekarza i zapytać go, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Sztuka pakowania nie jest łatwa do opanowania i początkowo na pewno czegoś zapomnicie. Lista rzeczy, które trzeba spakować, jest zależna też od warunków, w jakich będziecie nocować.

Nocleg

Każdy ma inne preferencje – niektórzy nie wyobrażają sobie wakacji bez kilkugwiazdkowego hotelu, inni zadowolą się rodzinnym pensjonatem. Jeśli jednak zabieracie ze sobą małe dziecko, powinniście zadbać o odpowiedni standard. I wcale nie chodzi tu o luksus, a raczej o podejście. Dzisiaj już całkiem nieźle rozbudowana jest gałąź przemysłu hotelarskiego specjalizująca się w rodzinnej turystyce. Takie hotele czy pensjonaty nie muszą wcale żądać kilkuset złotych za noc, żeby być przyjaźnie nastawione do dzieci. Wystarczą drobne udogodnienia, jak zabezpieczenia kontaktów elektrycznych, możliwość wypożyczenia łóżeczka czy wanienki, odpowiednie krzesła w restauracji. Nierzadko udostępniane są też kryte sale zabaw lub place zabaw na świeżym powietrzu. Tu warto zwrócić uwagę, czy teren ośrodka jest ogrodzony. Pozwala to uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, np. gdy maluchy same wyjdą na ulicę. Z tego względu lepiej też wybierać lokalizacje mniej popularne wśród turystów lub ubocza znanych kurortów. W takich miejscach jest też zazwyczaj znacznie spokojniej i nie trzeba obawiać się zakłócania ciszy nocnej. Obiektów przyjaznych rodzinie warto szukać na forach internetowych, często polecają je sobie zadowoleni rodzice. Są też i tacy, którzy od lat przyjeżdżają w to samo miejsce, ponieważ mają zaufanie do właścicieli.

Little girl in airplane drinking water and listening music.

Podróż z dzieckiem

Środek transportu trzeba dostosować do odległości. Na drugi koniec Europy trudno będzie nam dojechać samochodem, może to być też nieopłacalne. Samochód daje nam jednak możliwość zabrania największego bagażu, co przy podróżowaniu z małymi dziećmi ma niebagatelne znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że co jakiś czas należy zrobić postój, aby maluchy nie przebywały za długo w jednej pozycji (foteliki czy gondole samochodowe są oczywistością). To samo dotyczy podróży każdym innym środkiem transportu – na chwilę można wstać zarówno w autobusie, pociągu, jak i samolocie. Z tym że w przypadku lotów z dzieckiem sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ze względu na zmiany ciśnienia, które maluchy zazwyczaj źle znoszą. Można im wtedy podać coś do picia, a starszym gumę do żucia, aby zatkane uszy się odblokowały. Nie można zapomnieć o środkach na chorobę lokomocyjną, jeżeli nasza pociecha słabo znosi dłuższe przejazdy, a także o zabawach, dzięki którym dziecko nie będzie się nudzić i nie zacznie narzekać. Mogą to być zwykłe kolorowanki, gry słowne czy planszowe, choć dzisiaj nietrudno zabrać ze sobą tablet i puścić dziecku jego ulubioną bajkę. Ważne jest, żeby nie pozostawiać go samemu sobie.

Tak, czy owak – dla bezpiecznego transportu wybierz naszą firmę, poinformuj nas w jakim wieku są Twoje dzieci – my dobierzemy foteliki odpowiednie dla Twoich pociech.

Przewóz dzieci na lotnisko,